Co można robić w Parku Narodowym? Top atrakcje

żurawie na polu

Zanurz się w baśniowy świat Biebrzańskiego Parku Narodowego… No właśnie, ale jak? Co można robić w parku narodowym? Tereny nad Biebrzą i Jegrznią są ogromne, więc niedoświadczony wędrowiec może poczuć się zakłopotany. Nie martwcie się, gdy nie będziecie znali kolejnego kroku Waszej podróży. Pomożemy Wam wybrać najpopularniejsze miejsca do zwiedzenia naszej krainy!

Ścieżki edukacyjne dla początkujących turystów

Biebrzański Park Narodowy szczyci się pięknymi ścieżkami, które przecinają suche mineralne wyspy pomiędzy wiecznie mokrymi bagnami. Charakteryzują je drewniane kładki, które ciągną się pomiędzy torfowiskami, lasami i terenami rolniczymi. Dlatego nie wyobrażamy sobie, żeby pojechać nad Biebrzę i nie zwiedzić chociażby jednej z nich.

Najdłuższa ścieżka edukacyjna w Biebrzańskim Parku Narodowym znajduje się w górnym basenie Biebrzy. Zaczyna się w Nowym Lipsku, zahacza o wieś Jałowo oraz kończy się w Szuszalewie. Ścieżka w Szuszalewie istniała od dość dawna i można z niej zobaczyć przede wszystkim ciekawe okazy flory bagien i torfowisk. Kilka lat temu została wydłużona i obecnie długość szlaku wynosi 4,69 km. Tam gdzie to możliwe, wiedzie zwykłymi leśnymi duktami, tam gdzie robi się mokro pojawiają się drewniane kładki, a pokonanie Biebrzy możliwe jest dzięki przeprawie promowej. To dość prosta trasa, gdzie każdy może spróbować swoich sił. Jednak prawie pięć kilometrów na nogach to wciąż niemały wysiłek — warto zabrać ze sobą nakrycie głowy, wodę i suchy prowiant. Pamiętajcie też o środkach przeciw owadom! Podmokłe tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego to dom dla pięknych motyli, ale też komarów. Wybierając się na ten szlak, bierzcie pod uwagę, że nie tworzy on pętli, więc trzeba wracać do samochodu tą samą drogą. 

Inną popularną drogą jest ścieżka TOE kładka blisko Osowca. Łatwo na nią trafić, gdyż zaczyna się tuż przy szosie Białystok – Ełk (przy kanale Rudzkim). Jest krótsza, ale równie pełna przyrodniczych atrakcji. Nieskończone horyzonty torfowisk i otwarte przestrzenie wypełnione trawami wyglądają szczególnie pięknie na fotografiach. Aparat (i to nie w telefonie!) to konieczny przyrząd do zabrania na wycieczkę. Sama ścieżka mierzy ok. 2 kilometrów, a drewniana kładka zajmuje około połowy tej trasy. Znajduje się przy niej 9 punktów przystankowych. Każdy z nich poświęcony jest innym atrakcjom, jaki oferuje tutejsza okolica: mokradła, ptaki, bobry, wieża widokowa blisko Goniądza i inne.

Warte zobaczenia atrakcje w Biebrzańskim Parku Narodowym — Długa Luka i Góra Skobla

Kolejną ścieżką, którą polecamy, jest Długa Luka, która wbrew nazwie mierzy jedynie 400 metrów. Co ją wyróżnia, to usytuowanie w sercu Bagna Ławki – największego na Bagnach Biebrzańskich kompleksie torfowisk niskich. Niedaleko Długiej Luki jest tez wieża widokowa na Bagno Ławki, ale to jednak kładka przyciąga turystów, dzięki unikatowej w tym miejscu florze i faunie. Nierzadko dostajemy informacje od naszych gości, że z daleka (lub i nie!) dostrzegli tam łosie. Dlatego warto przed podróżą włożyć do plecaka lornetkę, by móc obserwować te majestatyczne zwierzęta i nie przeszkadzać im w ich naturalnym środowisku. Długą Lukę upodobali sobie też birdwatcherzy, gdyż tam można w sezonie zaobserwować i usłyszeć wodniczkę – prawdziwy ptasi rarytas. Ścieżka została niedawno odnowiona i przesunięta o kilka metrów w lewo w stosunku do jej pierwotnego przebiegu.

Wprawdzie nad Biebrzą gór nie uświadczymy, ale jeśli znudzą się Wam płaskie tereny, możecie zahaczyć o Górę Skobla – najwyższe wzniesienie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mierzy ono 118 m n.p.m. i porośnięte jest liściastymi drzewami: dębami, lipami, jesionami i grabami. Na szczycie znajduje się niedawno odnowiona wieża widokowa, od której początek bierze ścieżka edukacyjna. Przybliża ona zwiedzającym unikatową przyrodę i geomorfologię tego miejsca. Oprócz tego góra oferuje coś dla fanów historii: pozostałości bunkrów twierdzy Osowiec.

To tylko kilka ścieżek edukacyjnych na terenie naszej biebrzańskiej krainy. Staraliśmy się wybrać te najpopularniejsze miejsca, które będą dostosowane dla początkujących wędrowców. Mamy nadzieję, że nasi goście już wiedzą, co można robić w Biebrzańskim Parku Narodowym. W kolejnych wpisach przybliżymy kolejne, nieco trudniejsze szlaki, w tym trasy Czerwonego Bagna, które okresowo mogą być mniej dostępne przy wysokich poziomach wody. Dlatego warto zapytać się nas, mieszkańców, o to, co najlepiej zobaczyć w naszej krainie!

 

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Drag

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadips cing elitr, sed diam.

A: 21 Sunset Blwd, California
P: +12 345 678 90
E: chalet@example.com
App: ViberWhatsApp